januari 2020 | Matildaberlin
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
Gå till ,[object Object]
Matilda Berlin
  • Profil
  • Kategorier
  • Arkiv
Matildaberlin
Matildaberlin
Matilda, Stockholm
  • Bloglovin
  • Instagram
  • Nouw

Prenumerera

Instagram @matildaberlin

Instagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlin

Arkiv

  • januari 2021
  • december 2020
  • november 2020
  • oktober 2020
  • september 2020
  • augusti 2020

Kategorier

  • Allmänt
  • Bloggrelaterat
  • Bloppis
  • Gotland
  • Guider
  • Hälsa
  • Inredning / Renovering
  • Jobb
  • Listor
  • Lägenheter
  • Mat
  • Mode
  • Mäklare
  • Outfits
  • Pepptalk
  • Plugg
  • Q / A
  • Recept
  • Resa
  • Reseguider
  • Restaurangtips
  • Skönhet
  • To Do i Stockholm
  • Topp 3 mål
  • Träning
  • Tävlingar
  • Vardag
  • Årsresumé

En fotolista

fredag, 31 januari, 2020, 19:38

Vad använder du när du tar dina bilder?

Svaret är inte roligare än: min mobil (Iphone x). Jag vann ju faktiskt en Olympus pen e-pl9 i höstas, så den använder jag när jag är på semester. Men till vardags, dvs till 99% av alla mina bilder, är det min mobil.

Bästa stället att fota på?

I en miljö jag blir inspirerad utav. Låter kanske lite luddigt och tråkigt, men det finns inget bättre än när man är på ett ställe där man plötsligt har gått loss och fotat småsaker i en miljon olika vinklar. Exempelvis när jag och @isabylund var på Downtown Camper by Scandic. Det stället var verkligen magsikt kul!

Sämsta stället att fota på?

På restauranger med konstig belysning. Ni vet hur man får in drömrätten och vill föreviga den på bild, men så har dom någon slags röd belysning, kanske med en lampa som skuggar hälften i något märkligt mönster, och hur man en försöker blir bilderna aldrig bra....

Bästa effekten?

Det beror väl på vad man räknar som effekt, men solstrålar som sipprar fram och solsken som blir till solringar är utan tvekan några favoriter.

Visa en gammal och en ny bild för att visa din utveckling

2015 vs 2020.
(gillar att jag inte ens höll horisonten i linje på den tiden, haha).

Jag älskar att fota...

Resemotiv! Både för att jag älskar att fånga stunderna på bild men också för att jag för alltid har minnena sparade (mycket bra för någon med ett guldfisk-minne liksom jag, haha).

Jag gillar mindre att fota...

Mat. Inte för att jag inte gillar att ha bilder på det, utan för att jag aldrig blir nöjd med bilderna. Plus att man bara blir hungrigare och hungrigare för varje misslyckad sekund som går, haha! Om ni har några tips på hur tusan man lyckas får ni gärna langa!

En funktion som du saknar på din kamera?

Det är inte kameran det är fel på - det är helt klart mig, haha! Nej, men för mig handlar det framför allt om att jag måste lära mig att använda min kamera. Jag har alltid varit väldigt mycket utav en auto-fokus-klick-person vilket gjort att ag och en bra kamera absolut inte kommer överens. Practice makes perfect, so let's do it fröken Berlin!

Dina bästa tips för de bästa resultaten?

  • Våga testa nya saker! Nya vinklar, ljus, motiv - bara våga att fota saker som du egentligen kanske inte riktigt känner dig bekväm med så kommer du verkligen att växa som fotograf (inte för att jag anser mig vara en fotograf då men ni förstår vad jag menar).
  • Redigera dina bilder! Det behöver inte vara mycket, verkligen inte. Men att ändra kontraster, ljusstyrka och mättnad är tre saker som verkligen kan höja en bild och göra att den liknar verkligheten mer.
  • 16
  • Postad i: Listor

Gillar

Kommentarer

Event hos NA-KD

fredag, 31 januari, 2020, 06:52Innehåller affiliate-länkar

Kavaj HÄR // Bralette HÄR // Jeans HÄR // Skor HÄR // Diadem HÄR

I Onsdags var jag och Sofia på ett butiksevent med Dashl i NA-KD-butiken i Gallerian. Mitt absoluta favoritställe på sistone btw! För er som inte varit där innan kan jag berätta att det dom på undervåningen har en outlet med så bra priser att det finns inte. Jag köpte bland annat den HÄR jackan för bara 250 kronor. Förstår ni vilket kap det är??

Anyways! Tillbaka till eventet. När mailet gick ut stod det att det var väldigt exklusivt och med bara ett begränsat antal platser, så vi blev lite småbesvikna när vi kom dit och insåg att butiken var öppen för alla precis som vanligt. Men det gick snabbt över och vi hade en supermysig kväll.

Det bjöds på både bubbel, kombucha, bullar, kakor, popcorn, smågodis och allt möjligt smått och gott. På övervåningen körde Dashl quickfix make-ups och manikyrer (gratis). Vi orkade dock inte stå i kö, men alla som gick därifrån var så snygga!

Höjdpunkten för oss var däremot Master clasen som hölls på nedervåningen. Deras senior stylelist Lava höll en steg för steg tutorial i hur man går från dags-maken till en aw-/middag-/going-out-look med bara ett par få produkter. Så kul!

Just det här är förresten en utav anledningarna till att jag fullkomligt älskar att bo i Stockholm. Sånna här saker skulle ju aldrig hända hemma på lilla Gotland, haha! Och det här är inget man på något sätt behöver vara en "influencer" för, utan en inbjudan som gick ut för att jag, som så många andra, låg på Dashl's vanliga nyhetsbrevs-maillista.
Så en helt vanlig Onsdag blev plötsligt väldigt mycket härligare. Och just det älskar jag! Vardagar behöver inte vara just vardag, utan kan så enkelt bli så mycket mer.

#bestofnouw #nouwoutfit

  • 1
  • Postad i: To Do i Stockholm, Outfits, Mode

Gillar

Kommentarer

Det här med att skolka

torsdag, 30 januari, 2020, 19:28

Vet ni vad jag kommer sakna absolut mest med att vara student? Möjligheten att kunna lägga upp mina dagar helt själv. Visserligen kommer jag också att sätta mitt egna schema som mäklare med (vilket är en utav anledningarna till att yrket lockar), men man kan inte bara bestämma sig för att Nej, idag stannar jag hemma. Men det kan man faktiskt som student. Och precis det gjorde jag idag.

Igårkväll kände jag bara sådär att jag behöver komma ikapp med livet. Ni vet sånna där perioder när man får lätt panik över att man inte har tvättat på nästan en månad, när disken hopar sig, när naglarna behöver fixas (löjligt i vissas ögon, men ett stort problem i mina. Har man inte haft gele-/acrylnaglar som håller på att släppa så kan man inte föreställa sig hur ont det faktiskt gör), osv osv. Så ja, jag skolkade. Och jag har haft en sån bra dag!

Jag har:

- fixar mina naglar (sååå skönt!).
- lyckats klämma in mig på en drop-in-tid i tvättstugan.
- dammsugit (okej, min robot-dammsugare har).
- varit och pantat.
- hämtat ut paket.
- skickat utkast till en samarbetspartner.
- varit och gymmat.
- hämtat en goodiebag jag vann igår (ihhhhh!).
- lyxat till det med att gå till världens bästa frisör Javiera (heads up!! Kan va så att det kommer en helt sjuk tävling snart!! Lovar att ni inte vill missa det!!)

Nämen förstår ni hur skönt den här dagen har varit? Och vet ni vad det absolut bästa är? Min bästa vän Agnes skrev precis att hon har bokat tågbiljett och kommer upp till mig imorgon och ska vara här hela helgen. SÅ. MYCKET. MYS!!

  • 26

Gillar

Kommentarer

Instagram @matildaberlin

Instagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlin

Matildaberlin

  • Gå till Profil
  • Gå till Startsidan
  • Gå till RSS
  • Gå till Sitemap

Blogga på Nouw

  • Skapa konto
  • Tjäna pengar på din blogg
  • Tagga produkter med Metapic
  • Flytta din blogg till Nouw

Bloggar

  • Allmänt
  • Annat
  • Design & inredning
  • Foto
  • Föräldraskap
  • Hästar & ridsport
  • Mat & recept
  • Mode
  • Personligt
  • Resor & utland
  • Sport
  • Träning & hälsa

Nouw

  • Magazine
  • Allmänna villkor
  • Sekretesspolicy
  • Kakor
  • Kontakta oss
  • Hjälp
  • Driftinformation
  • Build: 2021-01-13 15:53