juni 2020 | Matildaberlin
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
Gå till ,[object Object]
Matilda Berlin
  • Profil
  • Kategorier
  • Arkiv
Matildaberlin
Matildaberlin
Matilda, Stockholm
  • Bloglovin
  • Instagram
  • Nouw

Prenumerera

Instagram @matildaberlin

Instagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlin

Arkiv

  • januari 2021
  • december 2020
  • november 2020
  • oktober 2020
  • september 2020
  • augusti 2020

Kategorier

  • Allmänt
  • Bloggrelaterat
  • Bloppis
  • Gotland
  • Guider
  • Hälsa
  • Inredning / Renovering
  • Jobb
  • Listor
  • Lägenheter
  • Mat
  • Mode
  • Mäklare
  • Outfits
  • Pepptalk
  • Plugg
  • Q / A
  • Recept
  • Resa
  • Reseguider
  • Restaurangtips
  • Skönhet
  • To Do i Stockholm
  • Topp 3 mål
  • Träning
  • Tävlingar
  • Vardag
  • Årsresumé

Dagens

tisdag, 30 juni, 2020, 19:43

Dagens humör
Riktigt bra faktiskt! Och det är trots ett regnigt Stockholm, saker som jag glömt lite här och var antalet Nej, nej, nej jag fått i telefon. Hur har eran dag varit?

Dagens outfit
Svarta kostymbyxor, vit blus och svart kavaj. Fasen vad jag behöver uppdatera min jobbgarderob.

Dagens look
Fick bli min vanliga make och sen en hög slickad tofs för att dölja hur äckligt mitt hår är. Jag har kommit till insikten av att min morgontränings medför vissa problem. I vanliga fall duschar jag alltid på kvällen, vilket gör att man har tid att både tvätta håret, raka benen och allt annat. Men inte en chans att jag orkar släpa med schampoo eller rakhyvel till gymmet. Så nu sitter jag här, med håriga ben och fettig frisyr, haha!

Dagens karma?
Kan någon förklara varför karma-gudarna bestraffade mig med att jag råkade kasta min mobil rakt ned på gatan när jag skulle tacka en billist för att han stannade för mig?? Här försöker man bara vara glad och trevlig, men så får man detta som tack... Tack och lov höll faktiskt mobilen!

Dagens tips
Använd ALLTID både skärmskydd och skal på din mobil!! Man vet uppenbarligen inte när man behöver det, hehe.

Dagens mäklar-update
Som jag skrev på min insta igår: Älska, älska, älska att jag lever ett liv där Måndagsångest inte existerar. Tänk att jag kan få leva en vardag med världens roligaste jobb. Alltså ihhhh!

Dagens mest irriterande
Är utan tvekan insikten av att tunnelbanans röda linje nu har gått in på sommar-tabellen. Det betyder att den plötsligt bara går var 10e minut, och självklart missar jag den konstant... Jag vet, var 10e minut är ändå ofta (tro mig - jag kommer från Gotland, haha), men när man är van med en snittad väntetid på 2-4 min så är det här sjukt irriterande.

Dagens totala i-landsproblem
Det är verkligen det löjligaste ever, men jag har flera samarbeten på gång där jag skall beställa hem lite grejer. Men när jag kommer hem är jag så trött i huvudet att jag orkar inte ta några beslut. Så jag öppnar sidan, scrollar, klickar och minimerar den sedan bara för att göra det på repeat dagen därpå. Som sagt - i-lands problem så det heter duga.

Dagens bästa köp
Det är oerhört nöjd jag nu åker hem med en fläkt under armen. Jag är verkligen inte den som klagar på värme, men de senaste dagarna har min lägenhet varit rent ut sagt outhärdlig. Visserligen regnar det och på gränsen till småkyligt idag, men nu är jag redo för nästa värmebölja.

  • 16
  • Postad i: Listor

Gillar

Kommentarer

Restaurang-guide på Gotland

tisdag, 30 juni, 2020, 06:53

Jag lever fortfarande lite på lyckan av att dom lyfte rese-restriktionerna. Jag kommer personligen fortfarande att undvika att resa så mycket jag kan, men det betyder i alla fall att jag kommer att kunna åka hem på semester i sommar utan dåligt samvete. Och med tanke på att Destination Gotlands bokningssida kraschade samma dag som dom gick ut med pressmeddelandet om att det i sommar är okej att resa, så vet jag att det är många fler som är sugna på att åka dit. Så jag tänkte att varför inte skriva en liten restaurang-guide för Gotland. Det här är lååångt från alla fantastiska ställen som finns, men ett par av alla guldkornen. En liten uppdaterad version kommer att komma sen i sommar när jag själv får komma hem.

Crêperie och logi

Hör du gotlänningar prata om creppan (vilket du med största möjlighet kommer att göra) så är det Crêperie och Logi i Visby vi pratar om - ett ställe du absolut inte får missa!! Oavsett om du är sugen på en lite matigare galette eller en söt crêpe (missa för allt i världen inte deras gino-crêpe!) is this the place. Under sommaren är trycket rätt stort så se till att boka bord, men jag lovar att ni kommer inte bli besvikna!

Pssst!! Om ni inte åker till Gotland så finns dom i Vasastan med. Det är faktiskt en gammal skolkompis till mig som driver den (och gör det riktigt bra dessutom).

Surfers

Nästa ställe, som ni för allt i världen inte får missa, är Surfers! Jag tror faktiskt inte att jag ljuger när jag säger att denna restaurang toppar alla gotlänningars lista över favo-restauranger (okej, kanske. Men ni fattar grejen). Det är en restaurang och bar med mat inspirerad från Sichuan (en provins i sydöstra Kina), där man allra helst äter lite family-style. Och hörni - holy moly säger jag bara! Både maten och drinkarna = livet! Går ni dit (vilket ni som sagt måste!) så får ni inte missa deras räkbollar! <-- Hade lätt kunnat dö lycklig ätandes på dom!

Tips igen! Även Surfers finns i Stockholm - so go!

Broman & Son

Det här stället har jag faktiskt bara varit på en enda gång, och inget jag någonsin själv hade hört talats om förens Mamma och Pappa bjöd med oss för att fira en grej för 2 år sedan. Men jag är så tacksam över det, för det var verkligen otroligt. Framför allt deras basilika-glass som ni ser ovan.
Stället i sig är väldigt, väldigt litet. Närmare bestämt så ligger det i en liten trädgård i Gnisvärd (en bit utanför stan). Som ni kanske förstår så har dom i
ngen stor meny men är fullbokat som bara den (så boka bord innan).

Restaurang Nisseviken

Jag ska erkänna att jag är, och alltid har varit, väldigt dålig på att åka utanför stan. Det är utan tvekan något jag ska bli bättre på under min semester. But any how. Under förra sommaren så tog jag mig till slut ut till min bästa vän som bor på Näs. Efter en helt otrolig dag tog hon då med mig till Restaurang Nisseviken. Som ni förstår var det första besöket för mig där, men för henne var det standard att åka dit var och varannan vecka. Och jag förstår verkligen varför!

Restaurangen i sig är inte alls särskild speciell utan mer en kombintion av skjul och växthus. Men just det är charmen med det hela. Plus att utsikten över viken är otrolig! Jag kan utan tvekan rekommendera deras kycklingsallad! Den var verkligen en sån där perfekt combo mellan matig och fräsch. Mums! Men är ni sugna på något annat så var deras burgare också helt otrolig (var såklart tvungen att smaka på Agges). Så tips!

Mille Lire

Det här är Visbys bästa vedeldade stenugnspizzeria! Så pass bra att dom lyckats öppna två ställen (vilket är stort för att vara i lilla Visby). Här snackar vi inte kvarterskrogs-pizza (för den tipsar jag om mitt älskade Los Panchos), utan den lite lyxigare varianten. Att det finns Pizze Rosse (med tomatsåsbas) och Pizze Bianche (bas med mozarella) säger ju allt om nivån.

Amarillo

Jag har visserligen bara ätit där en endaste gång för ett antal år sedan, men då var jag så otroligt såld att ingen kunde undgå mina tips om det. På den tiden var det lite tapas-liknande där man får beställa 2-3 rätter för att bli mätt. När jag var där hade dom en Crab Cake (det är den på bilden) och alltså OH. MY. GOD!

Dock såg jag nu när jag gjorde en snabb googleing att dom bytt namn till Backyard by Amarillo, så om dom kör samma koncept eller om det är i samma nivå vågar jag faktiskt inte lova. Dock var det så bra den gångne jag var där att jag ändå måste tipsa er (fingers crossed att det är!).

Brooklyn Burgers'n Bar // Brooklyn Tacos'n Tequila

Om ni frågar ni mina systrar om var man hittar Gotlands bästa burgare skulle dom nog säga Mel's, men frågar ni mig är svaret Brooklyn! Där har dom burgare gjorda på svenskt nötkött lagade till medium och med bröd från brödboden på Södertorg. Det vill säga att dom har en sån där härlig känsla av hemlagat.

Under förra året öppnade dom dessutom en till restaurang - Brooklyn Tacos'n Tequila. Så under tiden jag då bodde hemma bjöd jag min lillasyster Wilma på en middag där, och mums vad gott det var. Ska erkänna att vi blev lite besvikna på personalen (som tydligen var inhyrd från Stockholm...), men tacosarna var det verkligen inget fel på.

Brasserie Lickers

Vill ni åka en liten bit utanför stan är Lickershamn det perfekta stoppet. På Brasseriet hittar ni allt! Frulle med smoothiebowls och avokadomackor, lunch med fiskgryta och surdegsbaguetter, och middag med varmrökt lax och ryggbiff. Min favo är ju dock deras egenrökta räkor med aioli. Mmm, mm, mmm!

Själsö Bageri

Okej, kanske inte till 100% en restaurang, men helt klart något ni inte får missa. Antingen åker ni dit för världens godaste bullar (yes, dom är utan tvekan något i särklass) eller så tar ni er dit för en fantastisk mack-frukost. Här snackar vi verkligen hembakat på en ny nivå!

Så vad säger ni?? Om ni bara fick välja ett endaste ställe av dom här - vilken hade ni då valt?

#bestofnouw

  • 13
  • Postad i: Mat, Guider, Restaurangtips, Gotland

Gillar

Kommentarer

5 från idag

måndag, 29 juni, 2020, 20:13

Jag har sagt det förut, men jag säger det igen: Jag är så otroligt tacksam över mitt nya jobb! Inte bara för att jag äntligen får göra det jag kämpat med i 3 år för att få bli eller för att jag har fantastiska kollegor, utan för att jag också har världens bästa chefer! Jag har aldrig haft några som så genuint bryr sig om ens välmående. Ta bara imorse. Vi hade en snabb veckoavstämning och jag fick frågan Vad var utmanande och vad kändes bra under förra veckan? Jag svarade, utan någon tyngd bakom det, att det hade varit lite överväldigande och skulle fortsätta vidare för att svara på vad som gått bra. Men i samma sekund jag yttrade orden såg jag hur hennes ögon switchade från nyfikenhet till oro, med sån kraft att jag nästan började gråta. Hon brydde sig verkligen! Jag har aldrig varit med om något liknande och är så otroligt tacksam för att jag hamnat just här!

Idag har varit en bra mäklardag! För att fortsätta på det spåret. Hela förmiddagen var rätt så tung, men efter samtalet med min chef (som tog nästan 2 timmar istället för de 20 min jag hade räknat med) fick jag en nytändning. Så efter lunch matade jag samtal. Jag har på riktigt ringt från 13-18:30 när jag sa att Nej Matilda Berlin, nu får det räcka för idag. Jag kan btw förstå de mäklare som blir nästintill arbetsberoende. För trots att jag nästintill bara fått höra svaret Nej så hade jag utan tvekan kunnat fortsätta ringa i flera timmar till. Dock var jag tvungen att springa iväg för att hinna till Rusta innan dom stängde för att köpa en fläkt. Såklart var det fel på deras lagerstatus på hemsidan, så ännu en kväll är jag fläktlös... MEN! Jag sprang förbi en affär som var stängd, men som ligger precis vid kontoret där dom säljer golvfläktar till riktigt bra pris. Så ett besök där blir det imorgon.

Det har också varit kändis-spotandets dag. Jag såg bland annat Moa Mattsson gå förbi utanför kontoret (jag gissar att hon hade varit och tränat Megaformer på The place) och Bianca Ingrossos kille som var ute med hundarna. Eller jag tror det var han i alla fall. Ville inte direkt glo, så jag kan ha haft fel. I sånna fall ångrar jag att jag inte jagade efter för han var fasen snygg i alla fall, haha!

Kan vi ta en tyst minut för vattenmelon? Nog för att min matlåda med spagetti och köttfärssås satt fint, men när min chef kom in med denna 👆🏼 tallrik så var jag halvvägs ute genom dörren och inne på ICA. Alltså mm-mm-mm! Vill ni btw ha ett tips på mitt absoluta favorit grill-tillbehör? Tärna ned små bitar av vattenmelon och blanda med sweet chili och mynta. LIFE!

Jag är faktiskt riktigt taggad på morgondagens BodyPump. Nog för att jag alltid tyckt att det är kul att köra något pass här och något där, men aldrig hade jag kunnat tro att jag skulle inför något i stil med Tisdags-pumpen. Och allra minst klockan 07:00. But here I am! Nytt år, nytt liv, nytt jag - typ, haha!

  • 19

Gillar

Kommentarer

Instagram @matildaberlin

Instagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlinInstagram matildaberlin

Matildaberlin

  • Gå till Profil
  • Gå till Startsidan
  • Gå till RSS
  • Gå till Sitemap

Blogga på Nouw

  • Skapa konto
  • Tjäna pengar på din blogg
  • Tagga produkter med Metapic
  • Flytta din blogg till Nouw

Bloggar

  • Allmänt
  • Annat
  • Design & inredning
  • Foto
  • Föräldraskap
  • Hästar & ridsport
  • Mat & recept
  • Mode
  • Personligt
  • Resor & utland
  • Sport
  • Träning & hälsa

Nouw

  • Magazine
  • Allmänna villkor
  • Sekretesspolicy
  • Kakor
  • Kontakta oss
  • Hjälp
  • Driftinformation
  • Build: 2021-01-13 15:53